EXPERT RADÍ

DSC2

Ako zabrániť prenosu baktérií

Vždy manipulujte so surovým mäsom oddelene od ostatných ingrediencií, aby ste zabránili prenosu baktérií.

Nenechávajte mäso v surovom stave ležať pri izbovej teplote dlhšie ako hodinu. Ak marinujete mäso dlhšie ako 30 minút, nechajte ho odležať do chladničky. Nástroje po kontakte s mäsom umyte horúcou vodou so saponátom.


Fotolia33210112XS

Grilujte mäso na vysokej teplote

Pred začatím grilovania predhrejte gril na vysokú teplotu. Plynové grily predhrejte 10 minút na najvyššom stupni ohrevu.

Ak používate drevené uhlie, rozpálenie grilu trvá 30 minút až kým sa povrch uhlia nepokryje šedým popolčekom. Ideálnu teplotu zistíte tak, že priložíte ruku 20 cm od grilovacej mriežky a počítate sekundy. Ak vydržíte 2 sekundy – gril je vyhriaty na najvyššiu teplotu, 4 sekundy – hraničná teplota, viac ako 4 sekundy – pridajte viac uhlia.


Fotolia41341275XS

Grilujte na dreve

Ak chcete dosiahnuť, aby malo mäso pravú arómu táborového ohňa, použite pri grilovaní drevo. Je to naozaj jednoduché, namočte kúsky dreva (z ovocných stromov, borovice...) do vody na 15 minút.

Zabaľte ich do alobalu a položte pod mriežku grilu. Dosiahnite tým efekt zadymenia mäsa špecifickou arómou. Pre kreatívnych grilmajstrov odporúčame vyskúšať položiť na uhlie rozmarín alebo neolúpaný cesnak.


Fotolia41945736XS

Odhadnite správnu dĺžku grilovania

Dlhým grilovaním vznikajú na mäse spálené čierne miesta, ktoré sú zdrojom karcinogénov. Hovädzie a bravčové steaky (3 cm hrubé) potrebujete grilovať 5-7 minút z každej strany, aby sa opiekli na stupeň „medium“. Viac času  na prepečenie a vyššiu teplotu potrebuje kura, aby sa dobre prepieklo.

Nezabudnite, že si všetko mäso potrebuje po grilovaní oddýchnuť 3-5 minút. Ak ho prikryjete alobalom, vnútorné procesy mu umožnia „dojsť“ a zachová si svoju šťavnatosť.